Mike Flood Page: Facebook je mäsiar a my sme mäso, ktoré predáva

Autor: Denisa Vojtényiová | 6.6.2012 o 9:40 | (upravené 7.6.2012 o 8:53) Karma článku: 16,76 | Prečítané:  160x

Rozhovor s Mikom Floodom Pagom, expertom na digitálne a sociálne médiá, bývalým producentom BBC, ITV a Channel 4 a nositeľom troch BAFTA cien.

Momentálne sa veľa hovorí o boji spoločností o informácie, ktoré sú generované na sociálnych sietiach. Máme už víťaza a porazeného?

- To neviem, ale jedno by sme si mali uvedomiť: ak sa bavíme na stránke Facebooku, naša konverzácia patrí im. Predstavte si, že Facebook je mäsiar a vy ste mäso vo výklade, ktoré predáva inzerentom. Médiá toto v postate robia odjakživa. Aj mediálny magnát Rupert Murdoch kedysi predával milióny čitateľov Coca-Cole. A to v podstate chce robiť aj Mark Zuckerberg. Chce vás, mňa predať inzerentom a zarobiť. Problém je v tom, že kým spoločnosť Starbucks rozumie ako predať vašu konverzáciu, pretože vám ponúkne aspoň kávu a chlebíčky, Mark Zuckerberg vám tiež dá konverzačný priestor, ale nechce vás prerušiť ani kávou, ani chlebíčkami… A to je jeho obchodný problém. Napriek tomu mu to zatiaľ nejde zle a zarába veľa peňazí.

Facebook, Twitter, YouTube, Google+. Kto je lídrom sociálnych médií?

-Nehovoril by som ešte o lídrovi, ale o akejsi "sile dôvodu". Na Facebook idem preto, aby som sa porozprával s priateľmi, Twitter použijem vtedy, keď sa potrebujem dozvedieť, čo sa deje doma a vo svete, a aby som mohol povedať ostatným ľuďom, ak sa niečo dôležité deje. Každý z nich má jednoducho inú funkciu.

Čo je najväčšie nebezpečenstvo sociálnych sietí?

-Či sa nám to páči alebo nie, sociálne mediá sa stávajú veľmi dôležitým zdrojom nových správ a informácií. Samozrejme, niektoré správy sa ukážu ako nedôveryhodné. Keď sa však pozriete na informačné zdroje, ktoré ľudia nasledujú na Twitteri, ide väčšinou o tradičné a rokmi overené spravodajstvo: BBC, The Guardian, The Telegraph, The New York Times . Alebo ak sledujete informácie, ktoré zverejňujú vaši dlhoroční priatelia a známi, aj to sú dôveryhodné zdroje. Keď však zachytíte správu, že Elvis je živý a prechádza sa v obchodnom centre Walmart, overíte si zdroj a možno zistíte, že to nie je niekto, komu by ste mali dôverovať.

Tempo vývoja sociálnych médií je závratné. Kam smeruje?

-Keby som bol vizionár, tak som veľmi bohatý človek (smiech). Ale zaujímavé je, že začíname byť svedkami protiúderu voči sociálnym a iným online médiám zarábajúcim obrovské peniaze na používaní informácií o nás a ich predaji. V USA sa momentálne veľa diskutuje o zavedení novej legislatívy. Ak napríklad akceptujete podmienky používania webstránky napísané minipísmom na desiatich stranách, ktoré nikdy dôkladne neprečítate, retrospektívne to môžete odvolať. To znamená, že s vašimi dátami a fotkami nebudú môcť spoločnosti nakladať akokoľvek chcú. Táto možnosť doteraz neexistovala. Dokonca som počul, že niektorým ľuďom museli zaplatiť za používanie ich dát. Keďže ty poskytuješ súkromné informácie o mne, chcem z tohto biznisu malý podiel. Ďakujem. Dovidenia. Veľa počúvame aj o obavách prekračovania hraníc súkromia a zneužívania dát ako napríklad pri minuloročnom škandále odpočúvania telefónov. Faktom je, že sociálne mediá samotné nevedia, kam sa to všetko rúti. Na druhej strane môžeme vidieť zvyšovanie znepokojenia ľudí a prvé kroky na úpravu.

Je táto informačná revolúcia nebezpečná?

-Potenciálne je veľmi nebezpečná. Napríklad Wikileaks vie na jednej strane rozhýbať stojaté vody, na strane druhej ohrozuje až životy ľudí. Jednoducho povedané, možnosti sociálnych médií stále len objavujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?